środa, 16 stycznia 2013

Poker i kości karane podwójnie

Z pewnością wielu z nas lubi od czasu do czasu przy udziale swych znajomych oddać się przyjemności gry w Texas Hold'em czy Black Jack'a lub wziąć udział w loterii promocyjnej czy fantowej. Warto mieć na uwadze, iż o ile sporadyczna gra w domowym zaciszu nie powinna nikomu przysporzyć problemu, o tyle już udział w organizowanych turniejach może być poczytany w pewnych okolicznościach za niedozwolony i karalny.

Chodzi oczywiście o fakt sprawowania przez Państwo monopolu w zakresie gier liczbowych, loterii pieniężnych itp. Gra w karty ustawowo dozwolona jest jedynie w kasynie, posiadającym stosowne zezwolenie.

Wracając jednak do kwestii podwójnej karalności - okazuje się bowiem, iż nie tylko osoba biorąca udział w grze hazardowej zorganizowanej w "szarej strefie", ale nawet osoba, która bierze udział w loterii promocyjnej czy fantowej, z której dochód przeznaczony jest na cele charytatywne, a której organizatorzy nie dopełnili w urzędzie celnym stosownych formalności, może być ukarana i to podwójnie! Bez znaczenia jest przy tym fakt, czy osoba ta o uchybieniach w procedurze legalizacji gry czy loterii wiedziała czy też nie.

Pierwszą podstawę odpowiedzialności stanowi art. 109 Kodeksu karnego skarbowego, który przewiduje sankcję w postaci grzywny za udział w grze losowej, zakładzie wzajemnym, grze na automacie, urządzonych lub prowadzonych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia. Jest to przepis karny, zatem o jego zastosowaniu decyduje sąd.

Drugą podstawą odpowiedzialności jest natomiast art. 89 ustawy o grach hazardowych. Jest to przepis o charakterze administracyjnym, a zatem odmiennym od wyżej wymienionego. Podstawą  nałożenia kary jest tu decyzja właściwego organu celnego.

Konkluzja - pechowy uczestnik wspomnianych gier i loterii może być dwukrotnie ukarany, a nadto może być zobowiązany do zwrotu wygranej...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz