piątek, 18 stycznia 2013

Bezpieczeństwo na nartach

Zima w pełni, warunki śniegowe sprzyjają korzystaniu z zimowych atrakcji i oddawaniu się przyjemności jazdy na nartach czy snowboardzie. W trakcie zimowej zabawy należy jednak pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa - zarówno własnego jak i innych użytkowników tras narciarskich.

Warto przypomnieć, iż zgodnie z art. 29 ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich, osoby które nie ukończyły 16 roku życia mają obowiązek korzystania z kasków ochronnych w trakcie jazdy na nartach czy snowboardzie. Opiekunowie takiej osoby powinni zadbać by kask był odpowiednio dobrany. Należy stanowczo podkreślić, iż kupowanie kasku "na wyrost" jest całkowicie bez sensu, bowiem kask niedopasowany rozmiarowo po prostu nie będzie spełniał swojej ochronnej roli.

Ustawa ta wprowadziła również zakaz korzystania ze zorganizowanych terenów narciarskich pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Zarządzający stokiem ma prawo odmówić wstępu na teren stoku osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje na spożycie zbyt dużej ilości "herbaty po góralsku" lub środków odurzających.

Priorytetem powinien być również zdrowy rozsądek - nie utrudniajmy sobie nawzajem korzystania ze stoków. Zwracajmy szczególną uwagę podczas zbliżania się do osób stawiających na nartach czy desce pierwsze kroki - ich zachowanie może być mocno zaskakujące i nieskoordynowane. Korzystajmy z regulacji FIS - włączając się do ruchu upewnijmy się, iż nikomu nie zajeżdżamy drogi. Wyprzedzajmy w stosownej odległości. Niech zabawa na nartach będzie dla wszystkich przyjemnością.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz