wtorek, 26 lutego 2013

Koniec optymalizacji podatkowej z wykorzystaniem spółki komandytowej i komandytowo-akcyjnej

Ministerstwo finansów na początku lutego przedstawiło projekt zmian ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przedstawione przez resort rozwiązania ukierunkowane są na włączenie spółki komandytowej i komandytowo-akcyjnej w struktury opodatkowania podatkiem CIT. Uzasadnieniem dla tych zmian jest, jak twierdzi Ministerstwo, zakończenie niesprawiedliwości podatkowej, polegającej na preferencyjnym opodatkowaniu uczestników tych spółek i tym samym zakończenie problematycznej kwestii optymalizacji podatkowej, dokonywanej z wykorzystaniem właśnie tych podmiotów.

Jak łatwo się domyśleć, proponowana zmiana spotkała się już z licznymi głosami krytyki. Swoje stanowisko zajął m.in. PKPP Lewiatan - więcej tutaj: http://lewiatan.pl/opinie/prawo/1

Proponowane zmiany miałyby zacząć obowiązywać od dnia 1 stycznia 2014 r., zatem osoby planujące rozpoczęcie lub przejście na tę właśnie formę prowadzenia działalności zmuszone są do zweryfikowania celowości planowanych rozwiązań.

piątek, 15 lutego 2013

Odszkodowanie za słupy energetyczne na działce

W dzisiejszej "GP" opublikowano ciekawy artykuł, dotyczący możliwości dochodzenia odszkodowania za umieszczone na nieruchomości słupy energetyczne czy inne tego typu urządzenia przesyłowe.

Warto zwrócić uwagę na powoływane okoliczności, dotyczące prowadzonych prac legislacyjnych nad projektem ustawy o korytarzach przesyłowych, która ma uregulować problematykę umieszczania urządzeń przemysłowych na prywatnych nieruchomościach.

Do czasu wprowadzenia stosownej regulacji, która w założeniu ma odgórnie ustalać wysokość odszkodowania za instalowanie urządzeń przesyłowych, właścicielom pozostaje jedynie droga sądowego dochodzenia swych roszczeń, w którym to postępowaniu sąd miarkuje wysokość należnego odszkodowania.



piątek, 8 lutego 2013

Podwójny abonament RTV za dwa mieszkania?

"GP" w dzisiejszym artykule omawia problem opłat za abonament RTV. Warto w szczególności zwrócić uwagę na wątpliwości dotyczące konieczności opłacania dwóch abonamentów w sytuacji, gdy np. posiadamy dwa mieszkania, wyposażone w odbiorniki telewizyjne i radiowe.

Wątpliwości budzić może również obowiązek firmy uiszczania opłat za abonament w sytuacji, gdy to pracownik korzysta w czasie pracy z należącego do niego odbiornika.
 



poniedziałek, 28 stycznia 2013

Jest zima to musi być ślisko, czyli wypadek na chodniku

Oprócz powszechnie znanego  prawa natury, które mówi iż "jest zima to musi być zimno" można też pokusić się o sformułowanie, iż "jest zima to musi być ślisko". Teza ta co do zasady jest prawdziwa, niemniej jednak nie zwalnia ona z odpowiedzialności tych osób, które odpowiedzialne są za odśnieżanie i usuwanie lodu z chodników. 

W dzisiejszym artykule "GP" analizuje kwestię odpowiedzialności za wypadek, któremu można ulec właśnie na zaśnieżonym czy oblodzonym chodniku. Więcej na: http://serwisy.gazetaprawna.pl/zlamales_reke_na_chodniku_.html

P.S. Zbliża się odwilż, więc będzie jeszcze bardziej ślisko. Uważajmy!


piątek, 25 stycznia 2013

Gdy odszkodowanie nie pokrywa kosztów naprawy auta

Wypadki i kolizje drogowe są codziennością. Czy w sytuacji, gdy nasz pojazd został uszkodzony przez innego uczestnika ruchu mamy prawo do pełnego odszkodowania za naprawę i części? Czy Zakład Ubezpieczeń ma prawo pomniejszyć wypłacone odszkodowanie o tzw. "amortyzację części"?

Więcej w "GP" http://gazetaprawna.pl/odszkodowanie_a_koszty_naprawy.html





środa, 23 stycznia 2013

Czy właściciel ma prawo wejść do mieszkania pod nieobecność lokatora?

Dziś temat, który powinien zainteresować osoby wynajmujące mieszkania.

W codziennym życiu często spotkać się możemy z mocnym przekonaniem osób korzystających z lokali (na podstawie umów najmu czy też na podstawie innych, podobnych stosunków prawnych) o ich bezwarunkowym i bezdyskusyjnym prawie wyłączności w zakresie wstępu do mieszkania, które zajmują. Pozycja najemcy, osoby korzystającej z lokalu często utożsamiania jest z pozycją prawną właściciela tegoż lokalu. Pośród wielu osób dość popularne jest przeświadczenie, iż żaden inny podmiot, w czasie trwania stosunku najmu tudzież innego stosunku prawnego, na podstawie którego oddano lokal do używania, nie może naruszać sfery prawnej osoby korzystającej z lokalu poprzez "bezprawne" wtargnięcie do jej mieszkania. 

Czy rzeczywiście pogląd taki jest prawdziwy? Czy są jakieś sytuacje kiedy prawo dopuszcza możliwość naruszenia sfery prawnej lokatora? Jak kształtują się wzajemne prawa i obowiązki tych podmiotów? Problem ten warto rozważyć w oparciu o kilka, przedstawionych poniżej aspektów prawnych. Analiza tematu może bowiem pozwolić uniknąć zbędnych pretensji i nieporozumień pomiędzy lokatorami a właścicielami budynków lub lokali czy też zarządzającymi nieruchomościami w imieniu tychże właścicieli.



www.kancelaria-kurzeja.pl

piątek, 18 stycznia 2013

Bezpieczeństwo na nartach

Zima w pełni, warunki śniegowe sprzyjają korzystaniu z zimowych atrakcji i oddawaniu się przyjemności jazdy na nartach czy snowboardzie. W trakcie zimowej zabawy należy jednak pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa - zarówno własnego jak i innych użytkowników tras narciarskich.

Warto przypomnieć, iż zgodnie z art. 29 ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich, osoby które nie ukończyły 16 roku życia mają obowiązek korzystania z kasków ochronnych w trakcie jazdy na nartach czy snowboardzie. Opiekunowie takiej osoby powinni zadbać by kask był odpowiednio dobrany. Należy stanowczo podkreślić, iż kupowanie kasku "na wyrost" jest całkowicie bez sensu, bowiem kask niedopasowany rozmiarowo po prostu nie będzie spełniał swojej ochronnej roli.

Ustawa ta wprowadziła również zakaz korzystania ze zorganizowanych terenów narciarskich pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Zarządzający stokiem ma prawo odmówić wstępu na teren stoku osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje na spożycie zbyt dużej ilości "herbaty po góralsku" lub środków odurzających.

Priorytetem powinien być również zdrowy rozsądek - nie utrudniajmy sobie nawzajem korzystania ze stoków. Zwracajmy szczególną uwagę podczas zbliżania się do osób stawiających na nartach czy desce pierwsze kroki - ich zachowanie może być mocno zaskakujące i nieskoordynowane. Korzystajmy z regulacji FIS - włączając się do ruchu upewnijmy się, iż nikomu nie zajeżdżamy drogi. Wyprzedzajmy w stosownej odległości. Niech zabawa na nartach będzie dla wszystkich przyjemnością.