wtorek, 10 czerwca 2014

Projekt zmian w sprawie ryczałtu za korzystanie ze służbowego auta do celów prywatnych

Jak wskazuje Dziennik Gazeta Prawna, w planie dzisiejszych prac rządu znajduje się tzw. "czwarty pakiet deregulacyjny". Jednym z jego elementów, nad którym będzie obradował rząd, jest kwestia sposobu opodatkowania podatników, którzy korzystają z aut służbowych do celów prywatnych.

Projekt zakłada, iż użytkownicy aut firmowych będą objęci ryczałtem, którego miesięczny limit wynosi 250 zł i 400 zł - w zależności od pojemności silnika auta, z którego korzystają. Niższy ryczałt dotyczyć ma pojazdów o pojemności silnika do 1600 cm, zaś wyższy ryczałt silników o pojemności powyżej 1600 cm.

Kwota ryczałtu byłaby co miesiąc doliczana do wynagrodzenia pracownika i opodatkowana podatkiem dochodowym. Przy 18% skali podatku daje to zatem odpowiednio kwoty podatku w wysokości 45 zł i 72 zł. Projekt zakłada również, iż w przypadku sporadycznego korzystania przez pracownika ze służbowego auta do celów prywatnych, korzystanie to rozliczane byłoby proporcjonalnie, za każdy dzień korzystania z osobna jako 1/30 wartości ryczałtu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz