środa, 19 grudnia 2012

E-postępowanie i działania komornika a zobowiązania przedawnione

W nowym artykule, zamieszczonym na łamach "Gazety Prawnej" można zasięgnąć informacji o specyfice elektronicznego postępowania upominawczego. Artykuł przybliża podstawowe warunki skorzystania z EPU oraz proces uzyskiwania nakazu zapłaty. Zainteresowanych odsyłam do lektury: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/epu.html

Przy okazji chciałbym zwrócić uwagę na dość istotną kwestię. Elektroniczne postępowanie upominawcze jest chyba ulubionym narzędziem pracy wszelkich firm windykacyjnych. Wśród nich spora część zajmuje się dochodzeniem zobowiązań przedawnionych, skupując je od różnego rodzaju instytucji, takich np. jak banki, operatorzy telefonii komórkowej, ubezpieczyciele itp.

Niejednokrotnie zdarza się, iż Klienci Kancelarii bywają zaskoczeni poprzez informację o dokonaniu przez Komornika zajęcia ich rachunku bankowego, wierzytelności z tytułu stosunku pracy itp. Okazuje się, iż dokonane przez Komornika zajęcia związane są z wydanym przeciwko Klientom nakazom zapłaty. W tym miejscu dobra rada - wszelkie tego typu sytuacje należy jak najszybciej skonsultować z prawnikiem.

Często okazuje się, iż egzekucja prowadzona jest na podstawie nakazu zapłaty, który nigdy nie został Klientowi doręczony. Zdarzają się przypadki dochodzenia wspomnianych powyżej przedawnionych roszczeń. Niezwłoczny kontakt z prawnikiem pozwoli na dokonanie oceny prawnej sytuacji, umożliwi wniesienie w terminie stosownych środków obrony przeciwko egzekucji lub samemu nakazowi zapłaty. Niestety tak częsty brak reakcji ze strony Klientów doprowadza do negatywnych konsekwencji i naraża ich na dodatkowe koszty, podczas gdy niejednokrotnie okazuje się, iż roszczenie jest przedawnione lub bezpodstawne i istniało pole do jego kwestnionowania.

Wszystkim swoim Klientom, jak również pozostałym osobom rekomenduję w opisanych powyżej sytuacjach skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej. Pozwoli to na zaoszczędzenie pieniędzy, czasu i nerwów, towarzyszących w takich przypadkach.

Tradycyjnie, osoby zainteresowane tematyką, jak również poszukujące pomocy prawnej, serdecznie zapraszam na stronę Kancelarii www.kancelaria-kurzeja.pl, gdzie znaleźć można informacje na temat możliwości kontaktu i współpracy.


1 komentarz: