poniedziałek, 17 grudnia 2012

Odpowiedzialność małżonka za długi związane z mieszkaniem


Z pewnością wiele osób, zajmujących się rozliczeniami wspólnot mieszkaniowych, zarządzających nieruchomościami czy też nimi administrujących, czy też po prostu reprezentujących ogół mieszkańców, jak np. zarząd, często spotyka się z problemem odpowiedzialności małżonka właściciela lokalu za zapłatę należnych opłat z tytułu utrzymania lokali i nieruchomości wspólnej, w szczególności zaliczek na tenże cel.

Problem odpowiedzialności małżonka za długi, za uiszczenie należnych zaliczek, szczególnie ujawnia się tam, gdzie mamy do czynienia z właścicielami lokalu - małżonkami, którzy nie są jednocześnie oboje właścicielami lokalu czy też zawarli małżeńską umowę majątkową, ustanawiającą odrębność majątku. Zdarza się wszakże, iż małżonek, który w naszym mniemaniu jest także odpowiedzialny za zapłatę opłat, związanych z mieszkaniem, odmawia zapłaty, zasłaniając się właśnie tzw. intercyzą. Sytuacja taka wielu z nas wprawia w lekkie zakłopotanie, albowiem w przypadku powstania ewentualnych zaległości w opłatach nie bardzo wiadomo w jaki sposób postępować, by zgodnie z literą prawa te należności wyegzekwować.

W artykule przeanalizowano poszczególne przypadki, z którymi można się najczęściej spotkać, a dotyczące właśnie tej problematyki. Omówiona zostanie kwestia rozdzielności majątkowej oraz przybliżone zagadnienia, związane ze sposobem prowadzenia egzekucji. Zapraszam do lektury na: http://www.kancelaria-kurzeja.pl/odpowiedzialnosc-malzonka.html

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń