czwartek, 14 marca 2019

Jedynie wyłączna wina pracownika uwalnia pracodawcę od odpowiedzialności za wypadek przy pracy


Sąd Apelacyjny w Lublinie stwierdził, że nieznaczne przyczynienie się do wypadku nie uwalnia pracodawcy od ponoszenia odpowiedzialności za wypadek przy pracy. Za wypadek przy pracy, pracownikowi oprócz odszkodowania należy się również zadośćuczynienie pieniężne, jeżeli skutkiem zdarzenia są cierpienia fizyczne i moralne.

Sąd Okręgowy i Apelacyjny orzekały na kanwie pracownika, który w okresie leczenia po doznanych wypadkach przy pracy musiał zrezygnować z każdej aktywności fizycznej, łącznie z wykonywaniem obowiązków domowych związanych z podnoszeniem przedmiotów. Całkowita zależność powoda od innych osób w tych czynnościach powodowały u  niego dyskomfort psychiczny i upokorzenie.

W ocenie Sądów obu instancji, za wypadki, którym uległ powód, pracodawca ponosił odpowiedzialność na zasadzie ryzyka, ponieważ zdarzenia te miały miejsce na terenie zakładu pracy, a  przedsiębiorstwo korzystało z sił natury. Pracownik przyczynił się do ich wystąpienia, ale nie w stopniu, który wyłączałby odpowiedzialność spółki.

Źródło: https://www.prawo.pl/kadry/czy-za-wypadek-w-pracy-nalezy-sie-odszkodowanie-i,295543.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz